Pre všetky, ktoré so šitím a patchworkom iba začínate, môžu byť užitočné rady a tipy, ako sa starať o práve zakúpené látky. Neexistujú zaručene správne postupy, podelím sa s vami o to, ako to robím ja a čo sa mi zatiaľ osvedčilo. Najčastejšou otázkou je:
Predpierať či nepredpierať?
Na internete nájdete na túto tému mnoho protichodných názorov. Je pravda, že dizajnové látky zvučných mien nie je nutné predpierať, sú stálofarebné a majú veľmi nízku zrážanlivosť. Ak neplánujete šiť veci bežnej spotreby, ktoré občas potrebujete oprať, predpierať nemusíte. Rovnako nepredpierajte predstrihané Jelly Rolls alebo malé štvorčeky, lebo by ste prišli o veľa cenného materiálu. Čo sa však týka metráže, odporúčam predprať úplne všetky. Dôvody?
1. Zrážanlivosť
Pravdepodobne ich budete kombinovať aj s inými látkami, možno nie dizajnovými, od iných výrobcov. Každá látka sa pri praní inak zrazí. Je to spôsobené rôznou hustotou tkania a kvalitou použitých vláken, nehovoriac o tom, že napríklad ľanové látky a úplety sa zrážajú omnoho viac ako bavlnené a po opraní hotového výrobku by to nemuselo vyzerať pekne. Samozrejme, pokiaľ vyslovene nevyhľadávate pokrčený vintage štýl.
2. Farby
Všetky látky, ktoré obsahujú červené pigmenty, pri praní púšťajú farbu. Ide o všetky červené, ružové, fialové, hnedé a oranžové odtiene látok. Platí to aj u tmavých farieb, akými sú čierna, tmavo modrá, tmavo zelená, atď. Znovu existujú výnimky, ktoré aj u takýchto rizikových farieb pustia minimum, ktoré niekedy ani nezbadáte, ale načo riskovať. Predsa nechcete, aby vám krásne červené srdiečko na bielom podklade po prvom praní zafarbilo celý vankúšik na ružovo a nehovoriac o krásnom quilte, s ktorým ste sa trápili pár mesiacov.
3. Chemikálie
Väčšina látok, aj tých zvučných mien, je na konci procesu výroby ošetrená prípravkom, ktorý jej dodá ten nádherný jemný povrch a trochu lesklý vzhľad a vy sa potom máte chuť donekonečna s takou hebkou látkou maznať (okrem Bio bavlny, tá spĺňa prísne normy a nepoužíva žiadne chemikálie). Nie je na tom nič zlé, ani to nie je toxické, ale ja mám rada, ak sa toho látka zbaví a môžem ju s kľudným svedomím skladovať v skrini aj rok, kým dozrie jej čas a niečo z nej ušijem.
Pri akej teplote predpierať?
Ak sa teda rozhodnete predpierať, robte tak pri teplote, ktorá je uvedená ako maximálna prípustná pre tú-ktorú látku alebo pri teplote, na akej chcete prať už hotový výrobok. U väčšiny látok sa odporúča 30°C, u niektorých 40°C. Ak chcete šiť detské veci, predperte radšej pri vyššej teplote. Predpieram v práčke na skrátenom cykle.
Aký prací prostriedok použiť?
Nepoužívajte žiadne prémiové bieliace prášky, aby vám nevybledli farby, stačí obyčajný, neagresívny, jemný prací prášok (ja používam Rex). U patchworkových látok sa nepoužíva aviváž. Nie, že by to bavlnené látky nezniesli, ale ak príliš zmäknú, ťažšie sa pracuje s malými kúskami.
Ako spolu prať látky viacerých farieb?
Existuje úžasná vec, ktorú pridávam k látkam priamo do práčky, aby som zabránila púšťaniu farieb: utierky na zachytávanie farieb. Dostať ich napríklad v DM. Netuším, na akom princípe to funguje, ale funguje. Po vytiahnutí látok z práčky je zafarbená iba utierka, ale látky navzájom nie. Látky predsa len roztrieďte do farebných skupín, aby ste zbytočne neriskovali: dajte dohromady červené, hnedé, ružové, ďalšou sadou sú modré a zelené a ďalšou biele a svetlé pastelové.
Pri akej teplote žehliť?
Ak ide o bavlnené látky, žehlite na stupni bavlna. Na mojej žehličke je to maximálna teplota, žehlím s parou a ideálne je žehliť látky, ktoré sú ešte trochu vlhké, nepresúšajte ich. Vtedy máte istotu, že ich dokonale vyžehlíte a neostanú vám na nich nežiadané záhyby (to sa občas stane pri presušení ľanových látok alebo "surovej" nebielenej bavlny). Samozrejme, hotový výrobok, najmä ak ho máte vyplnený vatelínom, žehlite pri miernejšom stupni.
Potom už môžete veselo šiť alebo si látky krásne uložiť do skrinky a čakať, až príde ich čas.
Prajem príjemné tvorenie!
PS: Ak máte iné názory, tipy, rady a skúsenosti, určite sa s nimi podeľte!