piatok 7. marca 2014

Pomáham, teda som { Charitatívny projekt }

" Náš osud je popretkávaný s osudmi iných ľudí "

Verím tomu, že v živote nič nie je náhoda. Ľudí, ktorých stretávame, sme z nejakého dôvodu museli stretnúť. Možno spočiatku netušíme prečo, ale každé stretnutie má nejaký význam. 
Takto naoko náhodne som sa zoznámila s psychologičkou Detskej onkológie na Kramároch. Keďže býva neďaleko, prišla vyzdvihnúť látky pre jednu pacientku. Taká maličkosť. Až nedávno som pochopila, že sme sa jednoducho stretnúť museli. Od prvého rozhovoru o jej práci ubehol takmer rok a ja som celý ten čas rozmýšľala, ako by som deťom, ktoré na ich oddelení bojujú so zákernou chorobou, mohla pomôcť.. Po roku konečne dozrel čas a pani Krištínová ma navštívila v obchodíku, aby si kúpila látky na deku pre svoje očakávané bábätko. Nemohla som ju nechať len tak odísť, museli sme sa dohodnúť, musela som jej povedať, čo všetko som zatiaľ pre detičky vymyslela. 

Od známych občas počúvam, že nemôžem zachrániť celý svet. Nemôžem. Ale som presvedčená, že mnohým ľuďom môžem aspoň spríjemniť život a splniť pár snov. Ja som dostala od života veľa. Krásnu rodinu, zdravé ruky, vzdelanie .. nehovorím to preto, aby som sa chválila. Jednoducho viem, že mám obrovské šťastie (ktoré sa môže kedykoľvek zvrtnúť) a ak by som nerozdávala a nepomáhala, mala by som pocit prázdna. Nebolo by to správne.

Doma sa mi nakopilo 26 látkových panelov, ktoré mali nejaké výrobné chybičky, preto som ich stiahla z predaja. Od začiatku som vedela, že z nich chcem vyrobiť niečo užitočné. Prvá vec, čo som pre detičky vymyslela, je ušiť pre ne deky a vankúšiky. Pani Krištínová mi potvrdila, že je to dobrý nápad. Priebežne takéto darčeky dostávajú a deti si ich rýchlo obľúbia a nosia ich so sebou ako talizmany. Keďže deti sa na oddeleniach striedajú a stále majú plno, ďalšie deky sú veľmi žiadané. 
Určite je vám jasné, že sama 26 diek ušiť nezvládnem, preto som to vymyslela tako: 

ak mi napíšete, že by ste mali chuť pomôcť a chceli by ste šiť deku z panelu, napíšte mi e-mail na: info zavináč modernpatchwork bodka sk . Pošlem Vám jeden panel a vy z neho ušijete deku, ktorú mi pošlete späť:

Katarína Frappierová - Modern Patchwork
Hviezdoslavova 145
90031 Stupava

Potrebné sú ako malé deky pre malé detičky už od narodenia, ale možno ešte viac veľké deky pre škôlkárov (120x140cm) a pre veľké deti, do 18r (140x200cm). 
Nechám na vás, čo zvládnete ušiť. 
Ak by ste nechceli šiť z panelov, ale z vlastných látok, samozrejme môžete. 

Všetky panely sú už zadané:
Vankúšiky môžete ušiť dekoračné, 40x40cm alebo 50x50cm. Ideálne by bolo dodať ich s výplňou, aby sme ju už nemuseli dodatočne zháňať. 
Ja potom ušité veci doručím do nemocnice.

Jednou z činností, ktorými si deti na oddelení krátia dlhý čas a zároveň je jednou z foriem arteterapie, je aj šitie. Ak máte doma pekné detské alebo iné veselé látky, s ktorými ste ochotné sa podeliť (ja viem, že s niektorými kúskami zo sysliarne sa ťažko lúči), môžete poslať aj materiál, aby mali deti z čoho tvoriť.  

Treťou možnosťou, ako môžete oddelenie detskej onkológie podporiť, je prispieť im na nový šijací stroj. Zatiaľ majú jeden zapožičaný, takže novému by sa určite potešili. 
Platí všetko, čo som napísala v predchádzajúcom príspevku: peniažky môžete posielať cez stránku Želaj si, Jednorazový dar a do komentára k platbe uvediete meno Dominika Petrášová. Keďže Dominika má už stroj zabezpečený (onedlho aj odovzdaný), ďalší poputuje priamo do nemocnice a bude slúžiť všetkým deťom. 

Samozrejme, nemusíte šiť set deky s vankúšikom, môže to byť aj samostatne. Máte viacero možností: buď ušijete deku, alebo vankúšik (alebo set), alebo pošlete látky, alebo prispejete finančne na stroj. Kto sa na čo cíti.

Pripájam pár slov od pani Krištínovej:

"Sme Klinika detskej hematológie a onkológie v Bratislave v rámci Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch. Naša klinika má dve oddelenia - Malé deti, kde sa liečia detičky od narodenia po 7-8 rokov a Veľké deti, kde sú pacienti od 8-18 rokov. V rámci Slovenska sú tri onkologické kliniky - Bratislava, Banská Bystrica a Košice. Bratislava je takým centrálnym strediskom pre liečbu onkologických ochorení, robia sa tu vážne operačné výkony - napr. operácie mozgových nádorov, rôzne chirurgické a ortopedické operácie.

Na našich oboch oddeleniach pracuje tím špecialistov - lekári, zdravotné sestričky, 2 psychológovia, 3 špeciálni pedagógovia, 2 vychovávatelia, fyzioterapeti + sociálna pracovníčka.

Počas dňa majú deti veľa vyšetrení alebo im tečie liečba, niektoré majú veľmi nízke biele krvinky a musia byť izolované samostatne na izbe (niekedy to trvá týždne aj mesiace).
Počas pracovného týždňa sa deťom venujú špeciálni pedagógovia, školopovinné deti sa normálne učia- individuálne pri posteli alebo v študovni na oddelení, závisí ako sa cítia. Veľkou výhodou je, že nemusia prerušiť školu, ale kontinuálne pokračujú, čo je nesmierne dôležité pre ich psychickú pohodu a kontakt s rovesníkmi.
V poobedňajšej činnosti sa deťom venujú vychovávatelia, ktorí s nimi robia výtvarné a tvorivé techniky - maľba na hodváb, na textil, na keramiku, na drevo, výrobky z Fima hmoty, šperky....
Okrem toho k nám chodí 3x do týždňa Arteterapeutka, ktorá pracuje s deťmi individuálne aj skupinovo. Je to Francúzska, tak okrem arte si deti precvičia aj Angličtinu + Francúzštinu (hlavne adolescenti).
Súčasťou psychosociálneho tímu sú klinickí psychológovia, ja pracujem s kolegom na oboch oddeleniach. Poskytujeme psychologickú a terapeutickú starostlivosť deťom, rodičom, súrodencom a blízkej rodine.
V rámci podporných aktivít pre deti a ich rodiny organizujeme rôzne pobytové tábory, olympiády, podporné stretnutia, výstavy......

Podarilo sa nám v rámci jedného nášho projektu otvoriť miniGalériu, u nás priamo na oddelení Veľkých detí. Prispievajú nám do nej významní i neznámi fotografi, cestovatelia......
Fotky na stenách oddelenia sú pozitívnou inšpiráciou pre deti, ale aj pre personál.

Touto cestou by som rada podporila a poprosila všetky "tvorivé šičky", ktoré by nám chceli nejakým spôsobom pomôcť ako napr. šitím diek, či už pre bábätká alebo väčšie deti. Deti veľmi ocenia svoju novú deku, farebnú, inú ako nemocničné prádlo.
Spomínam na pacientku, ktorej sme ušili deku, bola nesmierne šťastná, spávala iba s ňou, cestovala s ňou 7-hodín v sanitke na východ Slovenska.
Verím, že spoločnými silami sa nám podarí ušiť nejednu deku a vyčariť nejeden úsmev u našich detí.

V prípade otázok ma môžete kontaktovať:
Zuzana Krištínová klinický psychológ Detská onkológia

Mail: balvanovci zavináč gmail bodka com"

PS1: Ak ste na tom podobne ako ja, že pokiaľ nemáte stanovený termín, tak veci donekonečna odsúvate, pomôžem vám: prvú várku vecí by som chcela odovzdať koncom mája.

PS2: z bezpečnostných dôvodov, aby vám nezačali chodiť spamy do mailových schránok, som odstránila spod príspevku všetky komentáre, v ktorých ste uviedli e-mailové adresy.


11 komentárov:

 1. ahoj Katka, krásna myšlienka, veľmi rada sa pridám. Aj mne je viac ako jasné, že nemôžeme zmeniť celý svet, ale môžeme zmeniť celý svet jednej osoby, iveta

  OdpovedaťOdstrániť
 2. na mailovú adresu info@modernpatchwork.sk, ktorú si zadala, sa nedá doručiť mail, aj moja známa to už skúšala a nešlo jej to. Takže ako sa môžeme kontaktovať a pýtať?
  Ja by som chcela vedieť veľkosti diek, lebo vankúše tam píšeš veľkosti....
  A prepáč za otázku, ale Bohužiaľ, aj takéto projekty sa niekedy zneužívajú, tak by som rada vedela, kde sa dá odsledovať, či to čo vyrobím naozaj skončí tam, kde má. Ďakujem a poprosím nejaký fungijúci kontakt.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň. Aj ja s dcérkou sa zapájame do tohto projektu a viem zaručiť že deti ich určite dostanú lebo sa na oddelení liečime už 6 mesiacov. Keby to mal byť podfuk tak do toho určite nejdeme

   Odstrániť
  2. Už mi ten mail pre vás prešiel 😉

   Odstrániť
  3. Katka, veľmi ma to mrzí, že mail neprešiel, neviem, čím to je. Pred chvíľou som vám poslala mail. Keby ešte niekedy bol problém s mailom, treba písať na: modernpatchwork4u@gmail.com

   Odstrániť
 3. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Heli, no viem si predstaviť, že to na tom oddelení musí byť veľmi ťažké. Môj otec prešiel minulý rok chemoterapiou a keď si predstavím, že takouto liečbou so všetkými vedľajšími účinkami prechádzajú deti, je to ozaj do plaču. Vankúšiky môžu, ale nemusia byť k deke. Malinké bábätká na vankúšikoch nespávajú, takže k najmenšej deke ho ani veľmi netreba, ale samozrejme, ak bude, nič sa nestane. Väčšie deti ho určite ocenia.

   Odstrániť
 4. ooo aky vyborny napad, ked sa naucim sit, urcite sa pridam. len vcera mi prisla prva zasielka latok od vas z obchodika (mimochodom, su krasne). zatial pomozem aspon par E na sijaci stroj...este raz pochvala za uzasny, nadherny, najkrajsi napad. kristinka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Super, aj to pomôže. Takýchto projektov bude určite viac, potom sa zapojíte :) A som rada, e sa látky páčia.

   Odstrániť
 5. Katuska posta dnes dorazila, pustim sa do toho cim skor, potom dam vediet cez meilik .... dorobim projekt pre minibabatka a onkodeticky v aprili a pustam sa do tohto .... este otazocka ,latocky vzdy periem pred sitim aj panel mam vyprat ? alebo staci naparit ?? dakujem ..Kati si uzasnaaaaaaaaaaaa<3

  OdpovedaťOdstrániť
 6. veľmi rada sa pripojím.....budem šťastná ak niekomu s pacientov urobím radsť

  OdpovedaťOdstrániť

LinkWithin