štvrtok 20. februára 2014

Ako používať Minky

V e-shope nám pribudol nový bonbónik: hebučké, jemnučké MINKY v krásnych farbách. 

Mnohé z vás ho ešte nepoznáte a možno sa ho aj bojíte. Je to polyesterový materiál s krátkym, 3mm vlasom, podobný dekovine, veľmi príjemný na dotyk. Používa sa na deky, ako vnútro čiapok, šálov, na hračky a maznáčikov a všade tam, kde potrebujete mať niečo mäkučké.  Prelúskala som pár blogov amerických šikuliek, ktoré radia, ako s ním pracovať a na čo dávať pozor. 

Zhrniem vám to pekne v bodoch, aby ste to mali prehľadné:

1. minky nie je potrebné predpierať. Je to 100% polyester, takže sa nebude zrážať. V každom prípade predperte bavlnené látky, s ktorými ho budete spájať.


2. pri meraní si minky pekne narovnajte, napnite na stole alebo na zemi, ale príliš ho nenaťahujte (po dĺžke sa naťahuje minimálne)3. pri strihaní minky majte pripravený rovno vysávač, okraje sa drobia

4. po odstrihnutí minky poriadne vytraste, aby ste sa zbavili všetkých kúsočkov. Po vytrasení sa už okraje minky drobiť nebudú5. pred zošívaním musíte minky veľa špendliť, aby sa vám neposúvalo. Ideálnym riešením je spojiť všetky vrstvy quiltu dočasným lepidlom v spreji6. ak šijete deku, môžete, ale nemusíte používať vatelín. V malých detských dekách nie je potrebný, pri väčších quiltoch vám vatelín pomôže udržať pekný tvar a v zime je takáto deka ešte teplejšia


7. ak s minky iba začínate, quiltujte radšej v rovných čiarach

8. pri quiltovaní používajte kráčajúcu pätku a ihlu na úplety so zaobleným hrotom. Ak nemáte kráčajúcu pätku, nevadí, šijte však s minky na spodnej strane, aby vám zúbky pomohli minky posúvať.

9. na quiltovanie si nastavte dlhší steh, cca. 3,5mm

10. ak sa rozhodnete pre voľné quiltovanie, nequiltujte príliš husto, aby si deka zachovala poddajnosť a mäkkosť. Zo vzorov sú na quiltovanie ideálne široké zavináče a meandre:

foto zo stránky Shannon Fabrics

11. po šití nezabudnite vyčistiť šijací stroj


12. keď periete hotový výrobok, nepoužívajte aviváž, inak sa vám chlpky zlepia

13. minky nežehlite. Ak ho už musíte prežehliť, znížte teplotu žehličky na minimum a žehlite cez bavlnenú tkaninu

Možno to vyzerá príliš zložito, ale ako vo všetkom, chce to trochu cviku a potom to už ide jedna radosť. Výsledok určite stojí za trochu námahy :)


Pozrite si tiež fotopostup na deku ušitú s minky:

Informácie som čerpala z týchto blogov: 

Prajem vám príjemné tvorenie a maznanie sa s minky :)
2 komentáre:

  1. Doporučuji z vlastní zkušenosti dávat do dek k minky tenký 80gramový vatelín. Na sílu deky se to příliš nepozná. Vatelín krásně drží tvar deky (minky přecijen malinko pruží a deka má tendenci se "kroutit", pokud někde napnete šev). Super trikem na prošívání je i přidání jedné vrstvy klasického flanelu mezi minky a top deky, pokud nechcete dávat vatelín. Flanel zabrání vytahování minky, ale musíte minky k flanelu přišít podélnými švy po celé ploše cca 10 - 15 cm od sebe. Pak teprve kompletovat sendvič quiltu a prošít jak potřebujete. :-) ... moc zdravím a fandím Monika K. mops1000

    OdpovedaťOdstrániť

LinkWithin